خانه سالمندان خوب یا بد؟: مزایا، معایب و نکات مهم

خانه سالمندان خوب یا بد؟: مزایا، معایب و نکات مهم

اگر والدین سالخورده‌ای دارید، قطعا مراقبت از آنها برای شما مهم است. در خانه سالمندان، خدمات پزشکی و شخصی فراوانی برای سالمندان ارائه می‌شود. علاوه بر این افرادی که مبتلا به عارضه‌های مزمن دائمی مانند زوال عقل هستند نیز ممکن است به صورت تمام وقت در خانه سالمندان تحت مراقبت باشند. در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب زندگی در خانه سالمندان را مورد بررسی قرار دهیم.

خانه سالمندان چه استانداردهایی باید داشته باشد؟


  • خانه سالمندان چه استانداردهایی باید داشته باشد؟خدمات مراقبتی مناسب به صورت شبانه‌روزی
  • فراهم آوردن امکانات لازم برای فعالیت‌های اجتماعی و ذهنی سالمندان عزیز
  • فضایی راحت و مناسب شبیه به خانه
  • محیطی تمیز و ایمن
  • ایجاد موقعیت مناسب برای بازدید خانواده
  • رابطه نزدیک و مناسب پرسنل با عزیزان سالمند
  • غذاهای سالم و خوشمزه

چرا باید والدین سالمندمان را به خانه سالمندان ببریم و چگونه با عذاب وجدان این کار کنار بیاییم؟


خانه سالمندان اصولا در نظر افراد جای خوبی نیست و هیچ‌کس دوست ندارد که فرزندانش او را به خانه سالمندان ببرند. اما زمانی که به خواسته‌شان نمی‌رسند و به خانه سالمندان فرستاده می‌شوند، احساس گناه تمام وجود اعضای خانواده را دربر می‌گیرد.

سالمندان به دلیل ناتوانی و بیماری، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. افراد سالمند به دلیل کاهش توانایی‌های فیزیکی و شناختی، برای ادامه زندگی به مراقبت کامل نیاز دارند. اعضای خانواده باید خیلی مراقب والدین سالمند خود باشند، چراکه آنها به مراقبت 24 ساعته نیاز دارند، ولی ممکن است اعضای خانواده قادر به مراقبت 24 ساعته از والدین خود نبوده و نتوانند به درستی بخوابند و استراحت کنند.

یک خانه سالمندان خوب و مجهز ممکن است راه حل مناسبی برای مراقبت از افراد سالمند باشد. در خانه سالمندان با توجه به شرایط افراد سالمند، نیازها و بیماری‌هایی که دارند، مراقبت‌های لازم در نظر گرفته می‌شود. پرستار سالمند در تمام ساعات روز شخص سالمند را در نظر دارد، وضعیت جسمی و روحی ایشان را رصد می‌کند و در صورت نیاز مشکلات ایشان را به پزشک و متخصصی که در آنجا حضور دارد اعلام می‌کند. پزشک سالمند هم برای افراد مختلف توصیه‌های خاص پزشکی را اعلام می‌کند و پرستاران و بهیاران موظفند طبق آنها عمل کنند.

علاوه‌براین خانه سالمندان با توجه به تمایلات سالمندان، برنامه‌های مختلفی را برای سالمندان در نظر می‌گیرند. در برنامه روزانه افراد سالمند، زمان مشخصی برای معاشرت سالمندان با یکدیگر در نظر گرفته می‌شود. علاوه‌بر این، به طور روزانه افراد در محیط مناسبی که برای ایشان در نظر گرفته شده است برای انجام فعالیت‌های ورزشی نظیر پیاده‌روی و برخی حرکات ورزشی سبک اقدام می‌کنند. بدین‌ترتیب از بروز برخی بیماری های روحی شایع در سالمندان نظیر افسردگی و انزوا جلوگیری می‌شود.

مزایای خانه سالمندان


مزایای خانه سالمندانمتخصصان پزشکی و کارکنان در خانه‌ سالمندان 24 ساعته در حال ارائه خدمات پزشکی و غیرپزشکی هستند. در ادامه مطلب مزایای خانه سالمندان آورده شده است.

7 روز هفته 24 ساعته در حال ارائه خدمات به سالمندان است.

7 روز هفته 24 ساعته در حال ارائه خدمات به سالمندان است.کارکنان خانه سالمندان 24 ساعته در حال ارائه خدمات هستند و در صورتی که سالمند نیاز به مراقبت و پشتیبانی شبانه‌روزی داشته باشد، این یک مزیت حساب می‌شود.

قطعا شما در طول روز باید سر کار بروید و توانایی مراقبت 24 ساعته از والدین سالمند خود را ندارید، در این صورت خانه سالمندان بهترین گزینه برای ارائه مراقبت 24 ساعته به عزیزان سالمند شماست.

کارکنان خانه سالمندان نسبت به شما تجربه بیشتری دارند.

کارکنان خانه سالمندان نسبت به شما تجربه بیشتری دارند.یکی دیگر از مزایای خانه سالمند تجربه‌ی بالای کارکنان آن است و درنتیجه بهتر می‌توانند از سالمندان مراقبت کنند.

اگر از والدین یا یکی از اعضای سالخورده خانواده مراقبت می‌کنید، ممکن است ندانید که در مواقع خاص باید چکار کنید، به همین دلیل دست و پاهایتان را گم می‌کنید و ناامید می‌شوید. در عوض اگر والدین شما در خانه سالمندان زندگی می‌کنند به طور کامل توسط افراد باتجربه تحت مراقبت خواهند بود و کارکنان می‌دانند در مواقع خاص باید چگونه عمل کنند.

برای شرایط اضطراری آماده‌تر هستند.

برای شرایط اضطراری آماده‌تر هستند.از آنجایی که کارکنان خانه‌ی سالمندان واجد شرایط هستند و تجربه زیادی دارند، می‌دانند رد مواقع اضطراری باید چه کاری انجام دهند.

افراد سالخورده بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها هستند و همچنین از حملات قلبی و سایر مسائل بهداشتی شدید رنج می‌برند. در این شرایط کسانی که از افراد سالخورده مراقبت می‌کنند باید باتجربه باشند و بدانند که دقیقا باید در چنین مواقعی چه کاری انجام دهند.

اکثر ما در چنین شرایطی سردرگمیم و نیاز به کمک داریم، چون فقط بلدیم در این جور مواقع به آمبولانس زنگ بزنیم. اما در خانه سالمندان کارکنان تمام تکنیک‌های لازم برای شرایط خاص را بلدند و می‌توانند جان عزیزانتان را نجات دهند.

زندگی اجتماعی فعالی دارند.

زندگی اجتماعی فعالی دارند.در خانه سالمندان همیشه فعالیت‌های اجتماعی انجام می‌شود و افراد به داشتن تعامل اجتماعی و برقراری ارتباط با همنوعان خود تشویق می‌شوند. این مورد به افراد شانس داشتن یک زندگی فعال و با انرژی را داده و امکان وقت گذراندن با هم سن‌وسال و هم‌نوعان را فراهم می‌کند و مهم‌تر از همه این که تمام فعالیت‌ها تحت نظارت متخصصان مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط در خانه سالمندان انجام می‌شود. به این معنی که والدین یا پدر بزرگ و مادر بزرگ شما در حالی که از زندگی و فعالیت اجتماعی خود لذت می‌برند در عین حال تحت مراقبت نیز هستند.

برنامه‌های هدفمند و منظم دارند.

اکثر اوقات سالمندان با داشتن یک برنامه هدفمند و منظم بهتر می‌توانند وقت بگذرانند. اما اکثر اوقات سالمندانی که در خانه با والدین خود زندگی می‌کنند، به دلیل پرمشغله بودن هریک از اعضای خانواده، نمی‌توانند برنامه منظمی داشته باشند.

هرچه سن‌مان بالاتر می‌رود، داشتن یک برنامه زندگی منظم بسیار مهم می‌شود و یکی از مزایای زندگی در خانه سالمندان نیز همین منظم و هدفمند بودن برنامه زندگی است. وعده‌های غذایی تنها در زمان‌های خاص ارائه می‌شود و فعالیت‌های اجتماعی نیز برای زمان‌های خاص برنامه ریزی شده است. این ویژگی می‌تواند برای سلامتی افراد سالخورده عالی باشد.

مراقبت‌های پزشکی مناسب ارائه می‌شود.

مراقبت‌های پزشکی مناسب ارائه می‌شود.درکل، زمانی که رد خانه سالمندان زندگی می‌کنید، هر زمان که نیاز به درمان پزشکی مناسب داشته باشید، آن را دریافت خواهید کرد. این یک ویژگی خیلی خوب است زیرا اصولا سالمندان نیاز به مراقبت پزشکی بیشتری دارند و در خانه سالمندان پرستاران می‌توانند هرگونه خدمات مورد نیاز برای مراقبت پزشکی را ارائه دهند.

در عوض اگر از والدین سالمند خود در خانه مراقبت می‌کنید، ممکن است در شرایط خاصی که نیاز به درمان‌های پزشکی خاصی است، سردرگم شده و ندانید که باید چه کار کنید.

خانه سالمندان محیطی امن و آرامش‌بخش برای زندگی فراهم می‌کند.

یکی دیگر از مزایای زندگی در خانه سالمندان، ارائه محیطی امن و بی‌خطر برای سالمندان است.

معایب خانه سالمندان


معایب خانه سالمندانخیلی از افراد سالخورده از بودن در خانه سالمندان بی‌زاند و دوست دارند در خانه خودشان باشند. شاید دلیل ترس و بیزاری افراد از خانه سالمندان، داستان‌های ترسناکی باشد که همه‌مان درباره خانه سالمندان شنیده‌ایم. این داستان‌های ترسناک، شامل رفتارهای بد و آزاردهنده کارکنان با افراد سالخورده است.

 قبل از اینکه عزیزان سالخورده خود را به خانه سالمندان بفرستید، خوب تحقیق کنید و مطمئن شوید که در آنجا به خوبی از سالمندان مراقبت می‌کنند. در ادامه مطلب معایب زندگی در خانه سالمندان آورده شده است.

افراد سالخورده در خانه سالمندان احساس بدی دارند.

افراد سالخورده در خانه سالمندان احساس بدی دارند.خیلی از افراد سالخورده، در خانه سالمندان احساس تنهایی و جدایی از خانواده را دارند. به علاوه، برخی از افراد سالخورده در خانه سالمندان نمی‌توانند با کارکنان رابطه خوبی برخوردار کنند و در صورتی که ارتباط بین کارکنان و سالخوردگان صمیمی و خوب نباشد، هرگز آنجا احساس راحتی نخواهند کرد.

به صورت شخصی از افراد مراقبت نمی‌شود.

گاهی برخی از خانه‌های سالمندان خیلی شلوغ هستند و کارکنان نمی‌توانند درست و حسابی به سالمندان رسیدگی کنند. در چنین مواقعی امکان مراقبت شخصی و وقت گذاشتن برای هر یک از افراد سالخورده وجود ندارد، چرا که کارکنان باید کارهای زیادی انجام دهند و وقت رسیدگی کافی از فرد را نخواهند داشت، و در اینصورت فرد سالخورده احساس بی‌اهمیتی خواهد کرد و در نتیجه از بودن در آن مکان ناراضی خواهد بود.

سطح آزادی افراد سالخورده محدود خواهد شد.

سطح آزادی افراد سالخورده محدود خواهد شد.اگر در خانه سالمندان زندگی می‌کنید، سطح آزادی شما محدود خواهد بود. اغلب انجام فعالیت‌های مختلف در خانه سالمندان برنامه‌ریزی شه است و باید در حیطه همان زمان فعالیت‌ها انجام شوند.

خانه سالمندان در ابتدا ممکن است عجیب و ناآشنا باشد.

بسیاری از افراد سالخورده ترجیح می‌دهند که در خانه خود زندگی کنند و وارد محیط‌های ناآشنا نشوند. بنابراین، بسیاری از افراد ممکن است در ابتدا با خانه سالمندان کاملا نا آشنا باشند و برخی هرگز قادر به انطباق با شرایط جدید نخواهند بود.

کیفیت خانه سالمندان تا حد زیادی به کارکنان آن بستگی دارد.

کیفیت خانه سالمندان تا حد زیادی به کارکنان آن بستگی دارد.یکی دیگر از معایب خانه سالمندان این است که یفیت آن تا حد زیادی بستگی به صلاحیت و انگیزه اعضای کارکنان دارد.

اگر قصد اقامت در یک خانه سالمندان را دارید، ابتدا از سالمندان دیگر مقیم آنجا در مورد رفتار و عملکرد اعضا و کارکنان تحقیق کنید.

بسیاری از افراد سالخورده ترجیح می‌دهند در خانه‌ی خود بمیرند نه در خانه سالمندان

برای بسیاری از افراد این موضوع بسیار مهم است که دلشان می‌خواد به جای خانه سالمندان در خانه خودشان بمیرند. خیلی از افراد نمی‌خواهند در تنهایی و به دور از خویشاوندان خود در خانه سالمندان بمیرند. آنها اغلب می‌خواهند روزهای باقی مانده عمر خود را با خانواده و دوستان‌شان در خانه بگذرانند.

هزینه بالای خانه سالمندان

ارائه خدمات نیازمند صرف پول است. هرچه خدمات ارائه شده توسط خانه سالمندان بیشتر باشد، قطعا هزنیه آن نیز بیشتر است. اغلب افراد سالخورده یا بازنشسته هستند و یا از فرزندان خود پول می‌گیرند.

مقایسه خانه سالمندان و مراقبت در خانه


مقایسه خانه سالمندان و مراقبت در خانهخانه سالمندان یک مکان خاص طراحی شده است که کارکنان در آن حضور داشته و افراد به صورت تمام وقت در آنجا زندگی می‌کنند. اما افرادی که در خانه مراقبت می‌شوند، در عین حال که در خانه خودشان هستند تحت مراقبت نیز هستند. مراقب به خانه فرد سالمند می‌آید و به هر طریقی که نیاز است به او کمک می‌کند و یک رابطه دوستی قوی بین مراقب و فرد سالمند شکل می‌گیرد.

ممکن است فرد بخواهد به طور مستقل در منزل خود اقامت داشته باشد. برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند که به خانه سالمندان مراجعه کنند و تحت مراقبت 24 ساعته باشند (و هم خیال خودشان و هم خیال اطرافیان را از بابت اینکه تحت مراقبت هستند، راحت ‌کنند). همچنین ممکن است برخی محیط اجتماعی خانه سالمندان را بیشتر از محیط خانه ترجیح دهند.

سوالات متداول


چرا مردم عزیزان دلشان را به خانه سالمندان می‌برند؟

گاهی برای راحتی بیشتر، سالمندان نیاز به مراقبت حرفه‌ای دارند و برخی افراد تصمیم می‌گیرند که والدین سالخورده‌شان را به خانه سالمندان ببرند و این یک تصمیم کاملا منطقی و خوب است، چرا که دیگر خیالشان از بابت تحت نظر و تحت مراقبت بودن شبانه‌روزی عزیزانشان راحت است.

مزایای خانه سالمندان چیست؟

کارکنان در خانه سالمندان هم خدمات پزشکی و هم خدمات غیرپزشکی ارائه می‌دهند. یکی دیگر از مزایای خانه سالمندان امن بودن آن است. اگر والدین شما آلزایمر دارند، بودن در خانه سالمندان برایشان کاملا امن است.

تفاوت بین خانه سالمندان و مراقبت در خانه چیست؟

اکثر افراد تا حد امکان ترجیح می‌دهند که در خانه خودشان تحت مراقبت قرار گیرند، اما در خانه سالمندان یک‌سری خدمات اضافه‌تری نسبت به خانه، برای افراد ارائه می‌گردد.

سالمندان چه احساسی نسبت به خانه سالمندان دارند؟

گذشته از اینکه رفتن به خانه سالمندان یک تغییر بزرگ است، بسیاری از سالمندان از نقل مکان به خانه سالمندان هراس دارند، زیرا آن را آخرین مرحله قبل از پایان زندگی خود می‌دانند. زندگی در خانه سالمندان می‌تواند منجر به احساس تنهایی و انزوا شود، که یکی از دلایل اصلی ضعف سلامت در میان سالمندان است.

آیا خانه سالمندان بهتر از مراقبت در خانه است؟

به طور کلی، فرستادن والدین به خانه سالمندان در مقایسه با مراقبت از آنها در خانه، اغلب بهتر است. در خانه سالمندان، کارکنان مراقب همه چیز هستند و دیگر لازم نیست نگران مراقبت از اعضای سالمند خانواده خود باشید. همچنین دیگر نگران مرتکب شدن اشتباه هنگام مراقبت از عزیزان سالخورده خود نخواهید بود.

مطالب مرتبط

تماس با ما
×مشاوره در واتساپ