نگهداری و پرستاری از سالمند مبتلا به ام اس در خانه سالمندان

نگهداری و مراقبت از سالمند مبتلا به ام اس در خانه سالمندان

سالمندان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس(MS) با انواع مختلف و پیشرفت‌ بیماری و همچنین مجموعه وسیعی از علائم مختلف مواجه هستند که می ‌تواند در طول زمان بدتر نیز شود. سالمندان مبتلا به ام اس نیازهای ویژه بسیاری دارند که با نیازهای افراد دیگر متفاوت است. در مراحل پیشرفته بیماری نیاز به مراقبت 24 ساعته دارند. وقتی فردی دیگر نمی تواند به طور مستقل حرکت کند، اگر نمی تواند به تنهایی از رختخواب بلند شود یا به دستشویی برود، به کمک نیاز دارد.

خانه‌ های سالمندان با مراقبت‌ های تمام وقت و حرفه‌ ای، مراقبت و پشتیبانی شبانه ‌روزی را همراه با تمرکز بر بهبود سلامت و رفاه عمومی سالمندان و افزایش کیفیت زندگی آنها ارائه می‌ دهد. پرستار سالمندان در خانه سالمندان برای کمک به سالمندان مبتلا به ام اس به منظور زندگی با استقلال هرچه بیشتر خواهند بود.

عدم مراقبت صحیح از سالمندان مبتلا به ام اس چه خطراتی به همراه خواهد داشت؟


عدم مراقبت صحیح از سالمندان مبتلا به ام اس چه خطراتی به همراه خواهد داشت؟افراد مبتلا به ام اس پیشرفته تر در معرض خطر بیشتری برای انواع خاصی از عوارض هستند. عدم مراقبت صحیح از سالمندان مبتلا به ام اس ممکن است منجر به بروز عوارضی جبران ناپذیر گردد. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • پوکی استخوان: کاهش تراکم استخوان در رابطه با کاهش تحرک و ورزش هایی با وزن بدن و همچنین درمان با کورتیکواستروئیدها می باشد.
  • زخم بستر: آسیب پوستی به علت عدم تحرک یا بودن در تخت یا ویلچر به مدت طولانی می باشد.
  • پنومونی تنفسی: بیماری ناشی از مشکلات بلع است که اجازه می دهد ذرات غذا وارد ریه ها شوند.
  • عفونت شدید مثانه یا کلیه: به علت اختلال مزمن در عملکرد ادرار کردن

به منظور کاهش احتمال بروز عوارض، سالمندان باید به طور منظم توسط متخصص ام اس معاینه شوند. علاوه بر این، مراقب فرد سالمند در آسایشگاه هر گونه تب غیرعادی یا تغییر در علائم را بلافاصله گزارش می کند.

اهمیت نگهداری و مراقبت از سالمندان مبتلا به ام اس در خانه سالمندان


اهمیت نگهداری و مراقبت از سالمندان مبتلا به ام اس در خانه سالمندانتغییرات روحی و جسمی مرتبط با افزایش سن می تواند مشابه علائم ام اس یا با آنها همپوشانی داشته باشد. چنین علائمی ممکن است ضعف عضلانی، عدم تعادل، خستگی، تغییرات بینایی، اختلالات شناختی(مانند مشکلات ذهنی و به خاطر سپردن) و اختلالات خواب را شامل شود. افراد مسن مبتلا به ام اس نیز بیشتر مستعد ابتلا به عوارض ام اس مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه، سپتی سمی (عفونت خون) و سلولیت (عفونت باکتریایی پوست) هستند.

ترکیب افزایش سن و علائم مرتبط با ام اس می تواند هر یک از مشکلات سلامتی را که یک فرد دارد تشدید کند. کاهش تحرک نیز می تواند برای قلب مشکل ساز باشد: کم تحرک بودن یک عامل خطرناک شناخته شده برای بیماری قلبی است.

برای سالمندان مبتلا به ام اس در حال پیشرفت، بسیاری از عوامل مراقبتی باید در نظر گرفته شوند. اغلب اوقات ممکن است فرد با نقل مکان به خانه سالمندان بهترین خدمات را دریافت کند.

خوشبختانه، خانه ‌های سالمندان تخصصی به نیازهای ویژه سالمندان مبتلا به ام ‌اس آگاه هستند و داشتن ارتباط اجتماعی با همسالان، نظارت توسط مراقبین آموزش‌ دیده، نیاز به کمک‌های حرکتی و مراقبت شخصی متغیر را ارائه می دهند.

سالمندان مبتلا به بیماری ام اس به چه مراقبت هایی نیاز دارند؟


سالمندان مبتلا به بیماری ام اس به چه مراقبت هایی نیاز دارند؟مراقبت از بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می تواند از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی سخت باشد. این بیماری می تواند غیرقابل پیش بینی گردد، بنابراین پیش بینی نیازهای مراقبتی ممکن است دشوار شود. سالمندان ممکن است نوسانات خلقی چشمگیری داشته باشند و افسرده شوند زیرا در مورد آینده نامشخص خود مضطرب هستند. خانه های سالمندان تخصصی برای حفظ استقلال و جلوگیری از پیشرفت ام اس، خدمات مراقبت 24 ساعته و 7 روز هفته را به وسیله کادر متخصص ارائه می دهند.

تحرک و جابجایی

تحرک و جابجاییضعف، سفتی عضلانی، اختلال در تعادل و خستگی عمومی می ‌تواند به این معنا باشد که افراد مسن مبتلا به ام‌ اس در جابجا شدن مشکل دارند. بالابرها، وسایل کمک حرکتی و نرده های دستی همگی می توانند مفید باشند. خانه سالمندان تخصصی تمامی امکانات لازم را برای حفظ استقلال بیماران فراهم می کند.

کنترل مثانه

آسیب به پوشش محافظ اعصاب می تواند بر عملکرد مثانه تأثیر بگذارد و منجر به مثانه نوروژنیک و از دست دادن کنترل آن شود. مثانه ممکن است تنبل یا بیش فعال شود و منجر به نشت، آزار و مشکل در دفع ادرار شود. مسائل مربوط به کنترل خود می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در سالمندان شود.

پرستار متخصص ام اس آموزش دیده در خانه سالمندان، قادر به ارائه مشاوره و کمک در رفع مشکلات پیچیده کنترلی است. شاید دارو یا محصولاتی را برای کاهش ناراحتی و آزردگی توصیه کنند.

تسکین درد

تسکین دردسالمندان مبتلا به ام اس ممکن است دردی را تحمل کنند که ناتوان کننده و آزار دهنده باشد. درد شدید در صورت، به نام نورالژی سه قلو ممکن است با تحرک صورت ایجاد شود. سوزش، انقباض یا گرفتگی پا درد نیز می تواند آزاردهنده باشد. نوعی از درد ناخوشایندی که می تواند در ام اس رخ دهد، نوعی از بی حسی به نام “آغوش ام اس” است که احساس سوزش، گزگز یا بی حسی می باشد که دور کمر می پیچد.

پزشک سالمندان در خانه سالمندان بیمار را تحت نظر دارد و در صورت نیاز داروهای لازم را تجویز می کند. کاهش آزردگی توسط مراقبان با کمپرس گرم، جوراب‌ های ساق بلند واریسی و بررسی دقیق و شناسایی محرک‌ ها همگی می‌توانند انجام شوند.

درمان های توانبخشی

درمان های توانبخشیدرمان های توانبخشی زیادی برای کمک به سالمندان مبتلا به علائم ام اس وجود دارد. پزشک سالمندان در خانه سالمندان ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را توصیه کند:

  • فیزیوتراپی(PT): فیزیوتراپیست می تواند به سالمندان کمک کند تا قدرت عضلانی خود را بدست بیاورند و تکنیک هایی را برای جبران عملکرد از دست رفته به آنها آموزش دهد.
  • کاردرمانی(OT): کاردرمانی می تواند به وسیله اصلاح محیط به سالمندان کمک کند تا سالمندان بتوانند بهتر فعالیت کنند و راه بروند. این کار می تواند شامل قرار دادن یک نیمکت انتقال به حمام و تنظیم مجدد کابینت ها باشد تا دسترسی به وسایل آسان شود. آنها نیز می توانند راه هایی برای حرکت دادن بدن خود برای کاهش خستگی یاد بگیرند.
  • گفتار درمانی: گفتاردرمانگر در خانه سالمندان می تواند به سالمندان کمک کند تا تنفس خود را بهتر کنند، استراتژی هایی را به آنها آموزش دهد که مشکلات بلع و تنفس را به حداقل می رساند و مشکلات گفتاری آنها را کاهش می دهد.
  • توانبخشی شناختی: این درمان به سالمندان با توانایی های شناختی مانند حافظه، تمرکز، دسته بندی کردن و حرف زدن کمک می کند.

پرستار سالمند مبتلا به ام اس در خانه سالمندان چه وظایفی دارد؟


پرستار سالمند مبتلا به ام اس در خانه سالمندان چه وظایفی دارد؟مراقبین حرفه ای در خانه سالمندان برای نظارت و شناسایی هرگونه تغییر در سلامت سالمندان، واکنش مناسب و اجتناب از هرگونه پذیرش غیرضروری در بیمارستان آموزش دیده اند. برخی از وظایف پرستاران در خانه سالمندان عبارتند از:

نظارت عوامل حیاتی سالمندان مبتلا به MS

نظارت عوامل حیاتی سالمندان مبتلا به MSپرستار سالمندان باید روزانه موارد حیاتی مانند فشار خون، درجه حرارت، سطح درد، سطح اشباع اکسیژن و تعداد تنفس را به طور منظم بررسی کند و اگر فرد مبتلا به ام اس حال خوبی ندارد، از پزشکی برای کمک استفاده کند.

کنترل بی اختیاری در سالمندان مبتلا به ام اس

پرستار سالمندان باید برای مراقبت از بیمارانی که بی اختیاری مثانه و روده دارند، آماده باشد و همچنین ممکن است در صورت نیاز به یک کمد کنار تخت، پد زیر انداز و دستمال مرطوب نیاز داشته باشد.

پیشگیری از بروز زخم بستر در سالمندان مبتلا به ام اس

بیمار مبتلا به ام اس در حال پیشرفت که به تدریج تحرک خود را از دست می دهد، ممکن است زمان بیشتری را در رختخواب یا ویلچر بگذراند. پرستار سالمند با جابجایی مکرر، رعایت بهداشت، تغذیه سالم و بررسی روزانه بدن می تواند از ایجاد زخم بستر در بیمار جلوگیری کند.

کنترل افسردگی در سالمندان مبتلا به ام اس

کنترل افسردگی در سالمندان مبتلا به ام اسمانند بسیاری از بیماری های مزمن، تنهایی، اضطراب و افسردگی حقایق بهداشت روانی هستند که باید به آنها توجه شود. پرستاران می توانند به تغییرات رفتاری و انزوای اجتماعی که عضو بزرگتر از آن رنج می برد، توجه داشته و در صورت نیاز به آنها کمک کنند.

کمک به رفع خستگی و ضعف در سالمندان مبتلا به ام اس

پرستاران می توانند به افراد مسن کمک کنند تا خستگی و ضعف خود را با اقداماتی مانند ادامه دادن به روتین روزانه، صحبت در مورد عوارض جانبی دارو با پزشکان و وقت گذاشتن برای تمرینات روزانه آسان مانند پیاده روی، یوگا، شنا و موارد دیگر، کنترل کنند.

مدیریت از دست دادن تحرک در سالمندان مبتلا به ام اس

مدیریت از دست دادن تحرک در سالمندان مبتلا به ام اسپرستار سالمندان می تواند در جلسات فیزیوتراپی به بیمار کمک کند، از او در هنگام ایستادن یا راه رفتن حمایت کند و احتمال زمین خوردن آنها را کاهش دهد. به این ترتیب احتمال زمین خوردن و سایر مشکلات مربوط به تعادل کاهش می یابد.

کنترل داروها برای سالمندان مبتلا به ام اس

پرستاران حرفه ای در خانه سالمندان در زمینه کنترل دارو آموزش دیده اند. ممکن است از تنظیم کنندگان قرص استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که همه داروها به طور فعال و مؤثر کنترل می شوند.

ارائه مراقبت شخصی برای سالمندان مبتلا به ام اس

ارائه مراقبت شخصی برای سالمندان مبتلا به ام اسکارهای روزانه مانند بلند شدن از رختخواب و استفاده از سرویس بهداشتی برای سالمندان مبتلا به ام اس بسیار سخت می شود. پرستار سالمندان در خانه سالمندان به بیمار در انجام کارهایی مانند حمام کردن، غذا خوردن و لباس پوشیدن کمک می کند.

پرسش و پاسخ


ام اس چه تاثیری روی سالمندان دارد؟

تغییرات روحی و جسمی مرتبط با افزایش سن می تواند مشابه علائم ام اس باشد یا با آنها همپوشانی داشته باشد. چنین علائمی ممکن است شامل ضعف عضلانی، مشکلات تعادلی، خستگی، تغییرات بینایی، اختلالات شناختی و اختلالات خواب شود.

چگونه متوجه شوید که بیماری ام اس سالمندان بدتر می شود؟

اگر متوجه شدید که توانایی بدنی در 6 ماه یا سال گذشته کمتر شده است، به پزشک بیمار اطلاع دهید. همچنین تغییرات شناختی مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت، سختی در انجام چند کار با هم و مشکلاتی در یافتن کلمات را اطلاع دهید.

هنگامی که سالمندان مضطرب هستند، سلامت روان به چه صورت در ام اس نقش دارد؟

اکثر سالمندان مبتلا به ام اس در دوره ای از بیماری خود افسردگی را تجربه می کنند. منزوی شدن از نظر اجتماعی می تواند برای افرادی که مبتلا به ام اس هستند و دارای مشکلات حرکتی یا سطح بالاتری از ناتوانی هستند، مشکل ساز باشد. سایر بیماری ها مانند آلزایمر یا زوال عقل نیز ممکن است در افراد مسن مبتلا به ام اس رخ دهد، اما بیشتر از آنهایی که این بیماری را ندارند، زندگی نمی کنند.

مطالب مرتبط

تماس با ما
×مشاوره در واتساپ