نگهداری و پرستاری از سالمند بعد از جراحی در خانه سالمندان

مراقبت و پرستاری از سالمند بعد از جراحی در خانه سالمندان

اکثر انسان ها با افزاش سن نیاز به انجام برخی عمل های جراحی دارند. مثلا ممکن است مفاصل فرسوده و لگن نیاز به تعویض داشته باشند. همچنین احتمال افتادن و شکستگی استخوان برای سالمندان بیشتر است. روند بهبودی برای اشخاص سالمند متفاوت است، همچنین آنها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. خانه سالمندان می تواند برای دوران نقاهت و بهبودی کامل بهترین گزینه باشد. یک تیم با تجربه و ماهر در خانه سالمندان می توانند در دوران نقاهت در روند بهبودی سالمندان نقش مهمی داشته باشند.

اهمیت مراقبت از سالمندان بعد از جراحی در خانه سالمندان


اهمیت مراقبت از سالمندان بعد از جراحی در خانه سالمندان

سالمندانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند در دوران نقاهت نیاز به یک برنامه مراقبتی با کیفیت دارند. مراقبت صحیح از محل برش یا زخم نقش بسیار مهمی در روند بهبودی دارد. مراقبت از سالمندان ممکن است کار دشواری باشد مخصوصا اگر وضعیت بیمار احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد یا پوست حساسی داشته باشد که ممکن است در اثر فشار زیاد و یا استفاده از چسب خاصی تحریک شود یا باعث ایجاد زخم شود.

پرستاران باتجربه در خانه سالمندان طبق دستور پزشک مرتبا از زخم بیمار مراقبت میکنند و محل جراحی را برای جلوگیری از علائم عفونی یا سایر مشکلات معاینه میکنند. پرستاران به بهترین شکل ممکن جای زخم را تمیز می کنند و آن را می پوشانند.

برخی از مزایای نگهداری و مراقبت از سالمندان بعد از جراحی در خانه سالمندان عبارتند از:

 • در خانه سالمندان همیشه یک پزشک حضور دارد و می تواند مسائل مربوط به درمان یا تغییرات دارویی را بررسی کند. پزشک بر روند مراقبت از سالمندان نظارت میکند. توصیه های تخصصی پزشک میتواند باعث جلوگیری از عوارض بعد از جراحی و افزایش روند بهبودی شود.
 • در خانه سالمندان احتمال بروز عوارض جانبی منفی یا مسائل بهداشتی کاهش می یابد.
 • پرستاران با تجربه در خانه سالمندان به صورت 24 ساعته از بیمارن مراقبت می کنند.
 • حضور فیزیوتراپیست، کاردرمانگر و حتی گفتاردرمانگر در خانه سالمندان به روند بهبودی و حفظ استقلال بیمار کمک می کند.
 • در خانه سالمندان متخصص تغذیه رژیم غذایی خاصی برای بیماران در نظر می گیرد.
 • سالمندان داروهای خود را تحت نظر پرستار مصرف میکنند.
 • پرستاران در انجام فعالیت های روزمره سالمندان به آنها کمک می کنند.

نگهداری از سالمندان بعد از جراحی در خانه سالمندان


نگهداری از سالمندان بعد از جراحی در خانه سالمندان

جراحی برای همه سخت است اما معمولا روند بهبودی سالمندان کندتر است و آنها بیشتر در معرض خطر عوارض احتمالی قرار دارند بنابراین باید مراقبت های مناسبی دریافت کنند. خانه سالمندان ماهر با ارائه خدمات ویژه روند بهبودی سالمندان را آسان تر می کند.

مراقبت از سالمند پس از جراحی توسط یک تیم حرفه‌ای

متخصصان مختلفی در خانه سالمندان حضور دارند از جمله تیم پرستاری، متخصص تغذیه و درمان که بعد از جراحی به افراد سالمند خدمت رسانی میکنند.

کارکنان 24 ساعت شبانه روز در دسترس هستند.

کارکنان 24 ساعت شبانه روز در دسترس هستند.

در خانه سالمندان به صورت 24 ساعته از بیماران مراقبت میشود. کارکنان خانه سالمندان برای رفع نیاز های افراد سالمند در هر لحظه از شبانه روز آماده هستند برای مثال هر زمان که نیاز به دسترسی به توالت دارند یا زمانی که برای مراقبت شخصی روزمره نیاز به کمک دارند حاضر میشوند.

تغذیه مناسب برای سالمندان پس از جراحی

تغذیه مناسب برای سالمندان پس از جراحی

تغذیه مناسب بعد از جراحی روند بهبودی سالمندان را افزایش می دهد. یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین و مواد معدنی به ترمیم بافت آسیب دیده و تحریک رشد سلولی کمک میکند. غذای سالمندان در آسایشگاه طبق دستور متخصص تغذیه آماده میشود.

رژیم غذایی سالم برای سالمندان بعد از جراحی باید حاوی پروتئین بدون چربی، غذاهای فیبر دارد، میوه های تازه، سبزیجات و 6 تا 8 لیوان آب در روز است. این مواد غذایی به پیشگیری از برخی مشکلات شایع بعد از جراحی مانند کم آبی و یبوست کمک می کند.

فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی

با توجه به نوع جراحی، فیزیوتراپی می تواند برای بیمار بسیار مفید باشد. فیزیوتراپی باعث تقویت ماهیچه ها می شود و تحرک و قدرت ماهیچه ها را افزایش می دهد. خانه سالمندان مجهز به تجهیزات ورزشی است و فیزیوتراپیست ها می توانند نحوه استفاده از آن را به سالمندان آموزش دهند. فیزیوتراپیست ها پیشرفت بیماران را بررسی می کنند و بر برنامه ورزشی آنها نظارت دارند. فیزیوتراپیست ها همچنین میتوانند به سالمندان کمک کنند تا تعادل بدنشان را بهبود بخشند یا بهتر از عصا و واکر استفاده کنند.

کار درمانی بعد از جراحی

کار درمانی بعد از جراحی

کاردرمانگران مهارت های عملی بعد از جراحی را به سالمندان آموزش می دهند. به عنوان مثال آنها هنگام لباس پوشیدن به سالمندان کمک میکنند. درمانگران همچنین می توانند سالمندان را با فعالیت های گروهی مختلف سرگرم کنند. کاردرمانگران خانه سالمندان هر روز در دسترس بیماران هستند و به آنها کمک میکنند سریعتر بهبود یابند.

یک محیط دوستانه و امن بعد از جراحی

یک محیط دوستانه و امن بعد از جراحی

جراحی ممکن است آسیب زا باشد و روند بهبودی برای سالمندان را طولانی تر کند. یکی از بزرگترین مزایای خانه سالمندان فراهم کردن یک محیط دلپذیر برای بیماران است.

ایجاد رابطه ای دوستانه و صمیمی با سالمندان تاثیری شگرف بر روند بهبودی سالمند بعد از جراحی داشته و از بروز عوارض جانبی ناخواسته در بیمار جلوگیری خواهد کرد. در خانه سالمندان نگار کلیه کارکنان با هدف فراهم آوردن محیطی دوستانه و دلپذیر برای سالمندان عزیز، تلاش کرده و خدمات لازم را به ایشان ارائه می کنند.

وظایف پرستار سالمند در خانه سالمندان بعد از جراحی


وظایف پرستار سالمند در خانه سالمندان بعد از جراحی

مراقبت های بعد از جراحی به نوع جراحی بستگی دارد. ممکن است برای مراقبت از زخم و بررسی عوارض بعد از جراحی، بیمار نیاز به حضور یک پرستار با تجربه داشته باشد. در خانه سالمندان پرستاران به صورت شخصی به هر بیمار رسیدگی میکنند تا از عفونت های بعد از جراحی پیشگیری شود. کنترل درد بخش بزرگی از وظیفه پرستاران است. حمایت های یک پرستار با تجربه میتواند خطر عوارض بعد از جراحی را کاهش دهد.

برخی از وظایف پرستار سالمند بعد از جراحی در خانه سالمندان عبارتند از:

یادآوری و مدیریت نحوه مصرف داروها

یادآوری و مدیریت نحوه مصرف داروها

سالمندان در دوران نقاهت ممکن است برای مصرف دارو هایشان نیاز به کمک داشته باشند. پرستار باید به آنها یاد آوری کند که چه زمانی چه داروهایی و به چه ترتیبی باید مصرف شوند. حضور یک پرستار به ویژه برای مواقعی که بیمار باید چندین داروی مختلف را مصرف کند بسیار ضروری است. مصرف اشتباه داروها برای بیماران می تواند بسیار خطرناک باشد. پرستاران سالمندان فهرستی از دارو ها و مکمل هایی را که بیمار باید مصرف کند در اختیارش قرار می دهند.

کمک به سالمندان در انجام کارهای روزمره

کمک به سالمندان در انجام کارهای روزمره

انجام کارهای روزانه مانند بلند شدن از رختخواب و استفاده از سرویس بهداشتی در دوران نقاهت برای برخی از بیمارن بسیار سخت و حتی دردناک است.

سالمندان اغلب به دلیل سفت شدن مفاصل یا سایر مشکلات مانند درد نمیتوانند به راحتی حرکت کنند، این وضعیت بعد از جراحی تشدید میشود. در خانه سالمندان پرستاران میتوانند به بیماران در انجام وظایف روزانه کمک کنند:

 • دوش گرفتن یا حمام کردن
 • لباس پوشیدن
 • مسواک زدن

همچنین پرستار سالمند در انجام فعالیت‌های فیزیکی نظیر پیاده‌روی و ورزش به ایشان کمک می‌کند. . بدین‌ترتیب توانایی جسمی بیمار تقویت شده و از بروز مشکلاتی نظیر یبوست و لخته شدن خون جلوگیری می‌شود.

مراقبت از محل جراحی

مراقبت از محل جراحی

علاوه بر مراقبت از بیمار به هنگام انجام کارهای روزانه، محل جراحی نیز به مراقبت ویژه‌ای نیاز دارد، چرا که ممکن است دچار عفونت و بروز عوارض جدی‌تر گردد.

 پرستار سالمند به طور مرتب محل جراحی را بررسی میکند، در صورت نیاز پانسمان را تعویض می کند و در صورت بروز قرمزی، تورم، ترشح و هرگونه علائم غیرعادی با پزشک متخصص تماس می‌گیرد.

برخی از مهم ترین نکات مراقبت از زخم جراحی عبارتند از:

 • پرستار به هیچ وجه جای زخم را مالش نمی دهد.
 • مراقبت از زخم به منظور جلوگیری از باز شدن بخیه ها.
 • پرستار از هیچ محصولی (لوسیون، کرم و غیره) در محل زخم استفاده نمیکند، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.
 • پرستار زخم را خشک و تمیز نگه می دارد.

همراهی سالمند به هنگام مراجعه به پزشک

همراهی سالمند به هنگام مراجعه به پزشک

سالمند بعد از جراحی، به منظور انجام معاینات دوره‌ای پس از عمل باید به بیمارستان مراجعه کند. . پرستار سالمند در تمامی جلسات معاینه ایشان را همراهی کرده و موارد لازم را به پزشک بیمار منتقل می‌کند.

(مراقبت از سالمند به منظور جلوگیری از بروز عفونت)نشانه های عفونت پس از جراحی در سالمندان کدامند؟

به طور معمول علائم عفونت بعد از جراحی عبارتند از:

 • تب یا دمای بالای بدن
 • درد غیر طبیعی یا شدید
 • داغ شدن محل زخم
 • قرمز شدن داخل یا اطراف زخم
 • تورم یا سفت شدن اطراف زخم
 • تغییر در اندازه زخم یا بوی بد زخم
 • ترشحات سبز یا زرد رنگ از زخم
 • خونریزی بیش از حد که بانداژها را خیس میکند و اگر مراقبان بیمار متوجه این علائم شوند باید فورا به پزشک اطلاع دهند.

شما باید علاوه بر علائم عفونت بعد از جراحی درباره  سایر علائم خطرناک هم با پزشکتان صحبت کنید. برخی از این علائم خطرناک عبارتند از:

 • مشکل تنفسی
 • احساس خستگی بیش ازحد
 • ناتوانی در خوردن و آشامیدن
 • ناتوانی در دفع ادرار

مراقبت از سالمندان مبتلا به دلیریوم یا روان آشفتگی بعد از جراحی

مراقبت از سالمندان مبتلا به دلیریوم یا روان آشفتگی بعد از جراحی

دلیریوم بعد از جراحی یک مشکل شایع برای سالمندان است. دلیریوم میتواند روند بهبودی را کاهش دهد و یک تجربه سخت را برای سالمندان رقم بزند. در خانه سالمندان پرستاران در صورت بروز هرگونه علائمی بلافاصله با پزشک بیمار تماس می گیرند.

سایر وظایف پرستار سالمند در خانه سالمندان بعد از جراحی

سایر وظایف پرستار سالمند در خانه سالمندان بعد از جراحی

 • بررسی علائم حیاتی سالمندان
 • نظارت بر رژیم غذایی سالم
 • حمایت عاطفی از سالمندان
 • کمک به سالمندان در انجام تمرینات ورزشی بعد از جراحی

سوالات پرتکرار


چه مراقبت هایی بعد از جراحی برای سالمندان ارائه می شود؟

مراقبت ها شامل خدمات مورد نیاز بیمار بعد از جراحی است. نوع مراقبت های بعد از عمل به نوع جراحی بیمار و همچنین سابقه سلامتی او بستگی دارد. در اکثر موارد این مراقبت ها شامل کنترل درد و مراقبت از زخم است.

پانسمان های بیمار هرچند وقت یکبار باید تعویض شوند؟

پانسمان ها می توانند تا دو روز روی زخم باقی بمانند. زخم باید دو روز خشک بماند. اگر پانسمان از خون یا هر مایع دیگری خیس شود باید آن را تعویض کرد.

مطالب مرتبط

تماس با ما
×مشاوره در واتساپ