پرستار شبانه روزی سالمند در منزل: نگهداری 24 ساعته از سالمند

پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

فرد سالمند در صورتی که دچار بیماری‌های جدی و مزمن باشد،‌ دارای معلولیت یا محدودیت خاصی باشد، تنها زندگی کند، با افسردگی درگیر باشد و به فردی نیاز داشته باشد که در کنار او باشد یا به کسی نیاز داشته باشد که کارهای روزمره‌اش را انجام دهد و برایش آشپزی کند، ممکن است به پرستار شبانه روزی نیاز داشته باشد. قبل از استخدام پرستار شبانه ‌روزی، بهتر است شرایط و نیازهای سالمندتان را بررسی کنید تا ببینید بهترین گزینه برای مراقبت از ایشان چیست. برای برخی از افراد پیر، زندگی در خانه سالمندان با خدمات متنوع بهتر است، این در حالی است که برخی از سالمندان زندگی در خانه خودشان را ترجیح می‌دهند و با توجه به مشکلاتی که دارند، به مراقبت 24 ساعته نیاز خواهند داشت. نگهداری 24 ساعته از سالمند در منزل او، به این معنی است که پرستار به منزل سالمند نقل مکان کرده و به طور شبانه روزی از او مراقبت می‌کند. پرستار می‌تواند در انجام تمام فعالیت‌های روزمره به سالمند کمک کند و در طول روز همراه او باشد. اگر سالمند در طول شب احساس بی‌قراری داشته باشد،‌ پرستار مراقبت از او در طول شب را بر عهده خواهد داشت. پرستار همچنین امکان رفت و آمد سالمند به قرار ملاقات با پزشک و مهمانی‌ها را فراهم می‌کند و او را یاری می‌کند تا فعال بماند و از منزل خارج شود.

وظایف و مسئولیت‌های پرستار شبانه‌ روزی سالمند

وظایف و مسئولیت‌های پرستار شبانه‌ روزی سالمند

می‌توانید یک پرستار شبانه روزی را به صورت بلند مدت یا کوتاه مدت استخدام کنید. اگر سالمند مورد نظر شما آسیب دیده است و موقتا قادر نیست از خود مراقبت کند، می‌توانید برای چند هفته از پرستار شبانه روزی برای توانبخشی او، کمک بگیرید. همچنین اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری از سالمند مورد نظرتان مراقبت شود، می‌توانید پرستار سالمند شبانه روزی را برای مدت طولانی‌تری استخدام کنید.

با توجه به اینکه پرستار شبانه ‌روزی به صورت 24 ساعته از سالمند مراقبت می‌کند، باید توانایی و مهارت لازم برای انجام امور مختلف همچون مراقبت از زخم بستر و … را داشته باشد. برخی از وظایف پرستار شبانه‌ روزی عبارتند از:

 • کمک در انجام فعالیت‌های روزانه(حمام کردن، دستشویی رفتن و …)
 • انجام برنامه درمانی و نظارت بر مصرف داروها (برای بیماران قلبی، سالمندان مبتلا به آرتروز، دیابت، پوکی استخوان و آلزایمر)
 • کمک به سالمند در انجام تمرینات فیزیوتراپی و کاردرمانی
 • آشپزی و تهیه غذا مقوی برای سالمند
 • غذا دادن به سالمند
 • همدلی با سالمند
 • همراهی سالمند به هنگام رفتن به بیمارستان و آزمایشگاه
 • انجام تزریقات درون وریدی (در صورت نیاز)
 • عوض کردن پوشک (برای سالمندان پوشکی و بی‌تحرک)
 • تمیز کردن و پانسمان زخم (برای سالمندان زخم بستری)
 • ثبت علائم حیاتی سالمند

چه زمانی به پرستار شبانه روزی سالمند نیاز است؟

چه زمانی به پرستار شبانه روزی سالمند نیاز است؟

خانواده فرد سالمند ممکن است به دلایل متفاوتی به استخدام پرستار شبانه روزی سالمند احساس نیاز کنند. شایع‌ترین موارد عبارتند از: فوریت‌های پزشکی، سقوط مکرر از ارتفاع و زوال عقل، معلولیت، بیماری‌های جدی، زخم بستر و البته افسردگی و تنهایی.

فوریت‌های پزشکی

فوریت‌های پزشکی

یکی از موقعیت‌هایی که اغلب شاهد آن هستیم، شامل فوریت‌های پزشکی غیرمنتظره، سقوط از ارتفاع، سکته مغزی یا سایر آسیب‌هایی است که منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان می‌شوند. خانواده فرد سالمند پس از ترخیص او از بیمارستان متوجه می‌شوند که نیازمند کمک هستند و نمی‌توانند پدر یا مادر سالمند خود را تنها بگذارند. چنین شرایطی به صورت غیرمنتظره‌ رخ می‌دهند و خانواده سالمند را نگران این مسئله می‌کند که چگونه می‌توانند پدر یا مادر سالمند خود را سالم به منزل بازگردانند.

سقوط مکرر از ارتفاع

سقوط مکرر از ارتفاع

زمین خوردن مکرر مسئله پیچیده‌ای است که سالمندان با آن درگیر هستند. سقوط از ارتفاع به طور بالقوه، تهدیدی برای جان افراد است. صدمات ناشی از زمین خوردن، نزدیکان فرد سالمند را نگران بروز حادثه در مکان هایی که دارای ارتفاع است میکند. زمین خوردن مکرر میتواند توانایی فرد سالمند را در انجام کارهای روزمره بیش از حد معمول کاهش دهد. به همین خاطر است که بسیاری از خانواده‌ها برای پیشگیری از سقوط و زمین خوردن عزیز سالمندشان از پرستار شبانه روزی کمک می‌گیرند.

آلزایمر و زوال عقل

آلزایمر و زوال عقل

با بدتر شدن زوال عقل، فرزندان فرد سالمند ممکن است تصمیم بگیرند او را به خانه سالمندان ببرند یا از او در منزل مراقبت و نگهداری کنند. بسیاری از خانواده ها تصمیم میگیرند تا زمانی که امکان دارد از عزیز سالمندشان در منزل نگهداری کنند. این تصمیم معمولا شامل مراقبت 24 ساعته از فرد سالمند میشود.

وقتی زوال عقل فردی بدتر می‌شود، شخص دچار گنگی و سرگردانی می‌شود. این مسئله می‌تواند خطری برای خود فرد و خانه او به حساب آید. در چنین شرایطی سقوط از ارتفاع و طغیان‌های عاطفی ممکن است بیشتر رخ دهد. در اغلب مواردی که خانواده فرد سالمندی که  به زوال عقل مبتلا است مایل نیستند او را در خانه سالمندان بگذارند، مراقبت 24 ساعته از او در منزل یک ضرورت به حساب می‌آید.

مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر می‌تواند کاری بسیار استرس زا و دشوار باشد. از آنجا که در حال حاضر برای آلزایمر و زوال عقل هیچ درمانی وجود ندارد، نگهداری و مراقبت از چنین فردی بسیار حائز اهمیت است و تاثیر مهمی بر کیفیت زندگی او دارد. در شرایطی که توانایی‌های شناختی، فیزیکی و عملکردی عزیز سالمند شما به تدریج و در طول زمان کاهش می‌یابد، ممکن است دچار احساس ناامیدی و نگرانی شوید و از سلامت خود غافل گردید. این مسئله استخدام یک پرستار شبانه روزی سالمند را به انتخابی منطقی و راهگشا تبدیل می‌کند. پرستار سالمند به طور حرفه‌ای برای رسیدگی به چنین شرایطی آموزش دیده است و از نظر عاطفی توانایی انجام وظایف لازم را دارد.

زخم بستر

زخم بستر

برخی سالمندان ممکن است دچار زخم بستر شده باشند و مجبور باشند برای مدت طولانی در تخت خواب بمانند. این مسئله زندگی سالمندان را بسیار دشوار می‌کند و خوب می‌دانیم که رسیدگی به چنین شرایطی اصلا ساده نیست و به مراقبت توسط فرد متخصص نیاز است.

در مراحل اولیه ابتلای سالمند به زخم بستر، استخدام یک پرستار به صورت شبانه روزی و تمام وقت می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کند؛ زیرا پرستار با دادن تمرینات و فعالیت‌های لازم به سالمند و کمک به او می‌تواند از ایجاد این عارضه آزاردهنده جلوگیری کند. اگر سالمندی به زخم بستر مبتلا شده است، همچنان حضور یک پرستار سالمند به صورت شبانه روزی در کنار عزیز شما می‌تواند بسیار مفید باشد. این پرستاران برای رسیدگی به چنین شرایطی آموزش دیده‌اند و می‌توانند به بهبود این مشکلات یا کاهش شدت آن تا حد ممکن کمک کنند.

مراقبت در منزل و آشپزی

مراقبت در منزل و آشپزی

گاهی اوقات ابتلا به یک بیماری وخیم یا مزمن و یا معلولیت، دلیل نیاز عزیز سالمند شما به یک پرستار شبانه روزی نیست بلکه ممکن است او به شخصی نیاز داشته باشد تا کارهای روزمره‌اش را انجام دهد، منزلش را تمیز کند و برایش آشپزی کند. یک پرستار سالمند می‌تواند به صورت تمام وقت در منزل او حضور داشته و کارهای روزمره‌اش را انجام دهد و غذای مورد علاقه او را برایش بپزد. ممکن است از نظر بسیاری از افراد آشپزی کردن برای فرد سالمند کار پیش پا افتاده‌ای باشد، اما چنین نیست و برای انجام آن رعایت برخی از نکات و ملاحضات الزامی است. افراد مسن معمولا باید برخی از محدودیت‌ها را در خورد و خوراک خود رعایت کنند. برخی از سالمندان نیز به غذاهای خاصی حساسیت دارند و با خوردن آنها ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

بیماری‌های جدی

پیش از این درباره فوریت‌های پزشکی و نیاز به پرستار در سالمندانی که مبتلا به چنین مشکلاتی هستند صحبت کردیم، با این حال برخی بیماری‌ها ممکن است اورژانسی به حساب نیایند اما فرد مبتلا به نظارت و مراقبت مداوم نیاز داشته باشد. سالمندانی که به مراقبت تمام وقت توسط پرستار نیاز دارند شامل موارد زیر می‌شود:

معلولیت و محدودیت

معلولیت و محدودیت

زندگی می‌تواند برای افرادی که دارای معلولیت هستند، دشوار باشد. این امر به ویژه برای افراد معلولی که سالمند هستند نیز صادق است چرا که با بالا رفتن سن، بدن شروع به ضعیف شدن می‌کند و انجام فعالیت‌های ساده روزمره برای این افراد به مرور دشوارتر می‌شود. در چنین شرایطی وجود یک پرستار به صورت شبانه روزی به فرد سالمند کمک می‌کند تا در تمام لحظاتی که به کمک نیاز دارد، به خوبی از او مراقبت شود. داشتن پرستار همچنین به فرد سالمند کمک می‌کند تا دچار حادثه نشود زیرا همواره شخصی برای کمک و مراقبت از وجود دارد. به این ترتیب از بروز هرگونه آسیب یا صدمه نیز پیشگیری می‌شود.

افسردگی و تنهایی

افسردگی و تنهایی

همیشه علت استخدام پرستار شبانه روزی سالمند، ابتلای فرد سالمند به بیماری‌های وخیم نیست. بلکه در برخی موارد علت استخدام، نیاز سالمند به یک دوست و همراه و رفع تنهایی است. پرستاران حرفه‌ای علاوه‌بر اینکه آموزش‌های پزشکی لازم را گذرانده‌اند، از لحاظ عاطفی نیز قادر هستند تا حمایت روانی و عاطفی لازم را برای سالمند فراهم کنند. ما انسان‌ها به طور کلی برای اینکه زندگی سالم و رضایت بخشی داشته باشیم، نیاز داریم تا هم بدن و هم روحمان شرایط مناسبی داشته باشد و این مورد به ویژه در خصوص سالمندان که معمولا حساس‌تر هستند نیز صادق است.

مزایای استخدام پرستار شبانه ‌روزی سالمند

مزایای استخدام پرستار شبانه ‌روزی سالمند

گرچه ممکن است کمی زمان بگذرد تا سالمند به پرستار شبانه‌ روزی عادت کند و با او انس بگیرد، اما استخدام این پرستار مزایای بسیاری برای سالمند خواهد داشت که عبارتند از:

 • مراقبت 24 ساعته در تمام ایام هفته
 • استقلال شخصی سالمند
 • آسایش و راحتی سالمند (سالمند در خانه خودش زندگی می‌کند)
 • افزایش کیفیت مراقبت
 • کاهش خطر ابتلا به انواع بیماریهای عفونی و …
 • حفظ روابط سالمند با دوستان و خانواده

پرستار نیمه ‌وقت یا شبانه ‌روزی؟

بسته به نیازهای سالمند و شرایطی که دارد، باید برای استخدام پرستار نیمه ‌وقت یا شبانه ‌روزی اقدام کنید. به طور مثال برای سالمندانی که نمی‌توانند راه بروند، مراقبت 24 ساعته نیاز است. این در حالی است که پرستار نیمه ‌وقت برای سالمندان سالم مناسب است. در نظر داشته باشید آن دسته از افرادی که از بیماری‌هایی همچون ام‌ اس، دیابت، دمانس و یا انواع سرطان رنج می‌برند به مراقبت 24 ساعته و شبانه ‌روزی نیاز دارند.

با این حال اگر پرستار شبانه روزی یا نیمه وقت را ترجیح می‌دهید، میتوانید اطمینان داشته باشید که هردو به صورت حرفه‌ای آموزش دیده‌اند و می‌توانند در زمینه‌های مختلفی به سالمند مورد نظر شما کمک کنند. همواره این را در نظر داشته باشید که پرستار سالمندی که شما استخدام می‌کنید، حتما بتواند با عزیز سالمند شما به خوبی ارتباط برقرار کند چرا که وجود صمیمیت میان سالمند و پرستار او از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشت.

هزینه پرستار شبانه‌روزی سالمند

قیمت پرستار شبانه‌ روزی، بسته به نیازهای سالمند و شرایط جسمی ایشان تعیین می‌گردد. برخی از عوامل موثر در هزینه پرستار شبانه‌ روزی عبارتند از:

 • خدمات مورد نیاز سالمند (برای سالمند زخم بستری، سالمند از کار افتاده و سالمند سالم هزینه‌ها متفاوت است.)
 • انجام کارهای خانه (خرید برای منزل، نظافت و تهیه غذا)
 • منطقه محل زندگی سالمند
 • مهارت و تجربه پرستار

پرسش ‌های متداول

پرستار شبانه‌ روزی بهتر است یا خانه سالمندان؟

بله. بسته به نیاز سالمند، پرستار می‌تواند برای اموری همچون خرید مواد لازم و آشپزی هم اقدام کند. البته وظیفه اصلی پرستار سالمند مراقبت و نگهداری از ایشان است، اما در صورت نیاز خدمات دیگری هم به بیمار ارائه می‌کند.

آیا تنها سالمندانی که دچار بیماری خاصی هستند به پرستار نیاز دارند؟

خیر پرستار سالمند علاوه بر کمک های پزشکی خدمات دیگری نیز ارائه میدهد، به عنوان مثال میتواند کارهای روزمره را انجام دهد و به عنوان یک دوست و همراه، فرد سالمند را به لحاظ عاطفی و روحی حمایت کند.

پرستار شبانه ‌روزی چه کمکی به سالمند بعد از سکته مغزی می‌کند؟

سالمندان بعد از سکته مغزی به مراقبت 24 ساعته نیاز دارند. پرستار سالمند برای رفتن به دستشویی، حمام کردن ، غذا دادن به سالمند و … به ایشان کمک می‌کند. همچنین برای انجام تمرینات فیزیوتراپی و کاردرمانی سالمند را همراهی می‌کند.

آیا فرد مبتلا به زوال عقل به مراقبت شبانه روزی نیاز دارد؟

فرد مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه ممکن است به نظارت و مراقبت کمتری نیاز داشته باشند. با این حال با پیشرفت این بیماری ممکن است به مرور زمان فرد به مراقبت 24 ساعته نیاز داشته باشند.

پرستار شبانه ‌روزی چگونه به سالمند مبتلا به زخم بستر کمک می‌کند؟

سالمند مبتلا به زخم بستر با توجه به اینکه توانایی راه رفتن ندارد، به مراقبت 24 ساعته نیاز دارد. پرستار سالمند برای انجام امور شخصی همچون عوض کردن پوشک، حمام کردن، پانسمان زخم و … به ایشان کمک می‌کند.

آیا پرستار شبانه روزی سالمند به صورت 24 ساعته در دسترس است؟

همانطور که از نام آن نیز مشخص است پرستار شبانه روزی به صورت 24 ساعته در دسترس خواهد بود. هنگامی که پرستار سالمندی را به صورت 24 ساعته استخدام میکنید او به منزل فرد سالمند نقل مکان کرده و به صورت شبانه روزی از ایشان مراقبت و نگهداری میکند.

قیمت پرستار شبانه ‌روزی در تهران در سال 1401 چقدر است؟

قیمت و هزینه پرستار شبانه ‌روزی بسته به خدمات مورد نیاز و شرایط فیزیکی سالمند متفاوت می‌باشد.

مطالب مرتبط

تماس با ما
×مشاوره در واتساپ