بردن پدر و مادر به خانه سالمندان بدون رضایت ایشان و احساس گناه

بردن پدر و مادر به خانه سالمندان

بسیاری از افراد معتقدند بردن پدر و مادر به خانه سالمندان، رفتاری غیراخلاقی است. این در حالیست که افراد بالای 60 سال به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند. بسیاری از این افراد از بیماری‌هایی همچون دیابت، پارکینسون و فشار خون بالا رنج می‌برند و علاوه‌بر مراقبت‌هایی همچون کنترل قند خون و نظارت بر مصرف داروها، برای انجام امور روزانه همچون حمام کردن هم به پرستاری دلسوز و کاربلد نیازمندند. از طرفی دیگر اکثر فرزندان هم مشغول به کارند و وقتی برای مراقبت از ایشان ندارند. در واقع باید بپذیریم که زندگی در جوامع مدرن و ملزومات آن چنین تبعاتی نیز در پی خواهد داشت.

یکی از بهترین راهکارها برای رفع این مشکل، نگهداری و پرستاری از افراد پیر در خانه سالمندان می‌باشد. در مراکز خانه سالمندان، پرستارهای متعهد و مهربان به صورت 24 ساعته از ایشان مراقبت می‌کنند. پزشک سالمند به صورت هفتگی ایشان را معاینه کرده و امکانات لازم همچون آسانسور و ویلچر نیز برای سالمندان عزیز فراهم شده است.

چطور با احساس گناه بردن پدر و مادرم به خانه سالمندان کنار بیایم؟

 

احساس گناه بردن پدر و مادر به خانه سالمندان

بسیاری از افراد بعد از بردن والدینشان به خانه سالمندان دچار عذاب وجدان می‌شوند. باید در نظر داشته باشید که این تصمیم قبل از هرچیز به نفع والدین است. مراقبت و نگهداری از افراد پیر مسئولیتی تمام وقت است. این درحالیست که اغلب فرزندان متأهل هستند و وظایف مربوط به مدیریت امور خانوادگی خود را نیز برعهده دارند.

افراد پیر به پرستاری 24 ساعته و تمام وقت نیاز دارند

در نظر داشته باشید که فرزندان به تنهایی پاسخگوی نیازهای مراقبتی والدینشان نیستند. این موضوع در برخی موقعیت‌ها اهمیت بیشتری خواهد داشت و درصورت عدم مراقبت صحیح، ممکن است صدمات جبران ناپذیری هم به سالمند و هم به خانواده ایشان تحمیل گردد. به طور مثال درصورتیکه مراقبت‌های لازم از سالمند مبتلا به زخم بستر به درستی انجام نشود، این مشکل ممکن است به بدتر شدن شرایط و حتی مرگ سالمند بینجامد.

در خانه سالمندان، پرستار سالمند به صورت 24 ساعته از ایشان مراقبت می‌کند. برای انجام امور روزانه همچون حمام کردن و غذا خوردن به ایشان کمک می‌کند و در صورت بروز هرگونه مشکل اقدامات لازم درمانی را انجام می‌دهد.

سالمندان بیمار به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند

 

مراقبت‌های ویژه به سالمندان بیمار

سالمندان مبتلا به بیماری‌های خاص(سالمند بعد از سکته مغزی، سالمند مبتلا به ام اس و سالمند مبتلا به بیماری‌های تنفسی) به مراقبت‌های پزشکی ویژه نیاز دارند. به طور مثال سالمندی که دچار سکته مغزی شده باشد، باید به منظور پیشگیری از بروز سکته دوم و از دست دادن توانایی برای انجام اموری همچون راه رفتن و صحبت کردن تحت مراقبت‌های خاص پزشکی قرار بگیرد. اغلب این افراد باید تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب، فیزیوتراپیست و کاردرمانگر حرفه‌ای قرار داشته باشند. در خانه سالمندان واحدهای جداگانه فیزیوتراپی و کاردرمانی برای افراد پیر در نظر گرفته می‌شود. همچنین پزشک متخصص مرتباً ایشان را ملاقات کرده و اقدامات لازم را طبق شرایط بیمار انجام می‌دهد. این درحالیست که نگهداری و پرستاری از سالمند در خانه مشکلات خاص خودش را دارد.

در نظر داشته باشید که شما عامل بیماری و شرایط سخت سالمند نیستید

اغلب فرزندان بعد از بردن والدینشان به خانه سالمندان دچار عذاب وجدان می‌شوند، این درحالیست که آنها تقصیری ندارند. اغلب سالمندان در دوران پیری با مشکلاتی همچون آلزایمر و پارکینسون مواجه هستند. شما به عنوان فرزند سالمند تنها می‌توانید شرایطی را برای ایشان فراهم کنید تا به بهترین نحو بتوانند با این مشکلات مقابله کنند. در خانه سالمندان رژیم غذایی مناسب برای سالمندان در نظر گرفته می‌شود، پرستار شرایط جسمی و روحی سالمند را کنترل می‌کند و اقدامات لازم درمانی برای ایشان در نظر گرفته می‌شود. بدین‌ترتیب شخص سالمند به زندگی نرمال باز می‌گردد و از بروز عوارض جدی‌تر هم جلوگیری می‌شود.

احساس گناه بعد از بردن پدر و مادر به خانه سالمندان طبیعی است

برخی از فرزندان احساس می‌کنند بردن والدین به خانه سالمندان به معنای عدم تکریم آنهاست. اگرچه برای برخی از افراد پیر زندگی در خانه سالمندان خوشایند نیست، اما در بسیاری از مواقع با توجه به شرایط سالمندان و نیازهای آنها، خانه سالمندان بهترین گزینه برای ایشان است.

در خانه سالمندان، سالمندان عزیز می‌توانند بدون نگرانی در مورد انجام امور روزانه همچون پختن غذا و یا نظافت منزل، وقتشان را صرف اموری همچون ورزش کردن و کتابخوانی کنند و از معاشرت با سایر افراد لذت ببرند.

تنهایی و بی‌حوصلگی برای سالمندان مضر است

 

تنهایی و بی‌حوصلگی سالمندان

افراد پیر در دوران سالمندی نیاز به معاشرت و حضور در اجتماع دارند. احساس تنهایی در سالمندان ممکن است خطر ابتلا به دمانس را تا 40 درصد در این افراد افزایش دهد. سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند، اغلب بی‌حوصله هستند، به مرور زمان افسرده می‌شوند و میلی به خوردن غذا ندارند. همه این موارد شرایط را بدتر می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را در سالمندان افزایش می‌دهد.

در مراکز خانه سالمندان، برای سالمندان عزیز برنامه‌های تفریحی متنوعی در نظر گرفته می‌شود. ساعات مشخصی به ورزش کردن اختصاص داده شده و همچنین جلسات مشاوره گروهی به منظور رفع مشکلات و بهبود حالات روحی ایشان در نظر گرفته می‌شود.

هر زمانی که بخواهید می‌توانید آنها را ببینید

با بردن والدین به خانه سالمندان، شما در واقع عضو تیمی خواهید شد که به کمک هم و با یاری متخصصین می‌توانید بهتر از ایشان مراقبت کنید. شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید والدینتان را ملاقات کنید و در کنار ایشان باشید. بدین‌ترتیب والدین شما علاوه‌ بر لذت بردن از بودن شما، می‌‌توانند از مزایای مراقبت حرفه‌ای و 24 ساعته خانه سالمندان نیز بهره ببرند.

ما در خانه سالمندان نگار تمهیدات لازم را برای رفاه حال عزیزان سالمند در نظر گرفته‌ایم. ساختمان مجموعه 4 طبقه دارد و تمامی طبقات دارای اتاق‌های استاندارد 2، 3 و 4 تخته می‌باشند. همچنین برای آن دسته از سالمندان عزیز که ترجیح می‌دهند اتاق خصوصی داشته باشند، اتاق تک نفره در نظر گرفته شده است. به منظور جابجایی سالمندان در طبقات از آسانسور استفاده می‌گردد.  تمامی سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها مجهز به دستگیره کمکی می‌باشند. ارتفاع تخت‌ها مناسب سالمندان بوده، به طوریکه به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. تمامی طبقات و اتاق‌ها مجهز به دوربین‌های امنیتی می‌باشند که توسط مدیریت مجموعه بررسی می‌گردد تا در صورت نیاز و بروز مشکل برای سالمندان عزیز، اقدامات لازم انجام شود.

ویژگی های خانه سالمندان


 

ویژگی های خانه سالمندان

خدمات ارائه شده در خانه سالمندان مشابه با خدماتی است که بیمارستان ها بعد از انجام جراحی، در دوره بیماری و یا مشکلات پزشکی ناگهانی ارائه می کنند. سالمندان به مراقبت های بیشتری نیاز دارند و دوره های بستری بیماران در بیمارستان ها هم نسبت به گذشته کوتاه تر شده است. خدمات درمانی خانه های سالمندان مختلف با هم متفاوت هستند، اما کلیت خدمات ارائه شده در مراکز نگهداری از سالمندان عبارتند از:

 • مراقبت های درمانی تخصصی توسط پرستاران مجرب
 • مراقبت های ارتوپدی (مراقبت از مشکلات عضلانی، مفصلی و استخوانی)
 • درمان مشکلات تنفسی
 • مراقبت های بعد از جراحی
 • فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی
 • تزریق های درون وریدی و نظارت بر مصرف آنتی بیوتیک ها
 • مراقبت از زخم

زمان مناسب برای رفتن به خانه سالمندان


 

زمان مناسب برای رفتن به خانه سالمندان

درصورتیکه سالمند عزیز یکی از مشکلات زیر را داشته باشد، زمان آن فرا رسیده است که دیگر به تنهایی زندگی نکند و یک خانه سالمندان مناسب را برای زندگی انتخاب کند.

 • به مراقبت های درمانی تخصصی و 24 ساعته نیاز داشته باشد: اگر یکی از اعضای خانواده خیلی مریض باشد یا به یک مشکل جدی و پیش رونده مبتلا باشد، به مراقبت های تخصصی توسط یک متخصص درمانی معتبر در یک خانه سالمندان نیاز دارد.
 • قادر به حرکت نباشد: سالمندانی که بستری هستند و به کمک زیادی برای جابجایی نیاز دارند، بهتر است که در خانه سالمندان نگهداری شوند. آنها در انجام فعالیت های روزمره، نگهداری های بهداشتی و مراقبت از زخم بستر به کمک نیاز خواهند داشت.
 • در خطر افتادن قرار داشته باشند: افتادن در سالمندان به مشکلات جدی تری مثل صدمات مغزی و شکستگی لگن در سالمندان منجر می شود. اگر یکی از عزیزانتان در حفظ تعادل مشکل دارد و یا احتمال افتادنش به دلایل دیگر افزایش یافته باشد، به مراقبت های درمانی از سوی کسانی نیاز دارد که بتوانند این خطر را کاهش دهند.
 • خودشان نمی توانند غذا بخورند: خدمات خانه سالمندان برای سالمندانی که نمی توانند به تنهایی غذا بخورند و بهداشت دهان و دندانشان را حفظ کنند، مزایای زیادی به همراه می آورد.

انتخاب بهترین خانه سالمندان تهران

 

بهترین خانه سالمندان تهران

دغدغه‌ای که برای بسیاری از افراد وجود دارد، انتخاب بهترین خانه سالمندان برای والدین است. بسته به شرایط سالمند و نیازهایی که ایشان دارد، باید نکات زیر را به هنگام انتخاب بهترین خانه سالمندان در تهران در نظر داشته باشید:

پرستار و بهیار مجرب و مسئولیت‌پذیر

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب خانه سالمندان، پرستار و بهیار مسئولیت‌پذیر و باتجربه است. نحوه برخورد پرستار با سالمند بسیار مهم است. بهتر است رابطه‌ای دوستانه بین سالمند و بهیار وجود داشته باشد. علاوه‌بر این لازم است بهیار سالمند از قبل آموزش‌های لازم را در خصوص مراقبت از سالمند مبتلا به بیماری‌هایی همچون دمانس، دیابت و زخم بستر دریافت کرده باشد. با توجه به اینکه سالمندان به مراقبت‌های مختلفی نیاز دارند، لازم است پرستار و بهیار نسبت به این موارد آگاهی کامل را داشته باشند و اقدامات لازم را در صورت نیاز انجام بدهند.

بهیاران نگار با دریافت آموزش‌های لازم در خصوص نگهداری و مراقبت از سالمندان عزیز، به صورت 24 ساعته در مرکز حضور دارند و برای انجام امور مختلف به ایشان کمک می‌کنند.

خدمات ویژه مراکز خانه‌ سالمندان

خانه سالمندان باید تمامی امکانات لازم برای برطرف کردن نیازهای سالمندان را داشته باشد. بهترین مراکز مراقبت و پرستاری از سالمندان عزیز در تمامی ایام هفته به صورت 24 ساعته از ایشان مراقبت می‌کنند. همچنین برای آن دسته از سالمندان مبتلا به بیماری‌های خاص همچون دمانس و آلزایمر نیز اقدامات مراقبتی لازم در نظر گرفته می‌شود.

در خانه سالمندان نگار به منظور مراقبت از سالمندانی که دچار زخم بستر شده‌اند، پانسمان‌های ویژه، ماساژ موضعی و در صورت نیاز حمام کردن روی تخت در نظر گرفته می‌شود.

قیمت خانه سالمندان

یکی دیگر از مواردی که به هنگام انتخاب بهترین خانه سالمندان در تهران باید در نظر داشته باشید، قیمت خانه سالمندان است. هزینه خانه سالمندان بسته به شرایط سالمند متفاوت می‌باشد. به طور مثال هزینه نگهداری و پرستاری از سالمند مبتلا به زخم بستر نسبت به هزینه نگهداری از سالمند سالم بیشتر است.

هزینه نگهداری از افراد پیر در خانه سالمندان نگار، واقع در خیابان ستارخان تهران، در مقایسه با بسیاری از مراکز دیگر کمتر می‌باشد. این مرکز از طریق اتوبان یادگار امام، شیخ فضل الله و بزرگراه چمران بهترین مسیرهای دسترسی به تمام نقاط تهران را دارا می‌باشد و بنابراین به لحاظ رفت و آمد مشکلی نخواهید داشت.

 سؤالات متداول


آیا در نظر گرفتن مراقبت خانگی به جای خانه سالمندان شدنی است؟ 

بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند دوران پیری را در خانه خودشان بگذرانند، این در حالیست که ارائه بسیاری از خدمات به سالمندان در خانه ایشان مقدور نیست. سالمندان مستقر در خانه سالمندان علاوه‌ بر مراقبت و پرستاری 24 ساعته، می‌توانند از خدماتی همچون مشاوره تغذیه، مددکاری اجتماعی، جلسات مشاوره گروهی، مراقبت‌های مربوط به سالمندان بستری و … بهره ببرند.

چرا از گذاشتن مادرم در خانه سالمندان احساس گناه می کنم؟

احساس گناه طبیعی است. فرزندان سالمند با در نظر گرفتن اینکه زندگی در خانه سالمندان شرایط بهتری را برای سالمند فراهم می‌کند و از بروز مشکلاتی همچون زخم بستر و … جلوگیری می‌کند، میتوانند بفهمند که خانه سالمندان بهترین گزینه برای مراقبت همه جانبه از والدین ایشان می‌باشد.

آیا بردن والدین به خانه سالمندان اشتباه است؟

بسته به شرایط سالمند، پاسخ‌های متفاوتی برای این سوال وجود دارد. سالمندانی که برای انجام امور روزانه به کمک نیاز دارند و از بیماری‌هایی همچون آلزایمر، ام اس و زخم بستر رنج می‌برند، بهتر است برای مراقبت بهتر به خانه سالمندان بروند.

مطالب مرتبط

تماس با ما
×مشاوره در واتساپ